Menu

طلبه و روحانی

طلبه و روحانی

معظم له اکنون دارای ۶ فرزند هستند. نام خانوادگی همسر ایشان«خجسته» است. نام دخترانشان بشری و هدی، و نام فرندان پسرشان سید مصطفی، سیدمجتبی، سید...
print کد خبر: 139 تعداد بازدید: 1892
تاریخ انتشار: 01دی1395, 17:09:02

معرفی فرزندان رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه ای

معظم له اکنون دارای ۶ فرزند هستند. نام خانوادگی همسر ایشان«خجسته» است.

نام دخترانشان بشری و هدی، و نام فرزندان پسرشان سید مصطفی، سیدمجتبی، سیدمسعود و سیدمیثم است. دو تن از فرزندان پسر ایشان ۸ سال در جبهه‌های جنگ ایران و عراق حضور داشتند.

یکی از دختران ایشان همسر فرزند آیت الله محمدی گلپایگانی رئیس دفتر رهبری است که ضمن آراستگی به لباس شریف روحانیت و علم دین در دانشگاههای کشور نیز به تدریس متون حقوقی به زبان فرانسه اشتغال دارند و دختر دیگر ایشان همسر فرزند آیت الله باقری کنی از علمای تهران است.

سید مصطفی فرزند بزرگ ایشان با دختر آیت‌الله خوشوقت ازدواج کرده ‌است.

سید مجتبی داماد دکتر غلامعلی حداد عادل است.

سید مسعود نیز با فرزند آیت‌الله خرازی و خواهر صادق خرازی ازدواج کرده ‌است.

سید میثم کوچکترین فرزند ایشان نیز به ازدواج دختر آقای لولاچیان از بازاریان متدین در آمده است.

مقام معظم رهبری همچون امام راحل فرزندان خود را از فعالیت های سیاسی و اقتصادی مبرا داشته و به ایشان توصیه کرده اند که در کارهای اقتصادی وارد نشوند.

حجت‌الاسلام و المسلمین احمد مروی “دامت برکاته” در این رابطه چنین بیان داشتند:

ایشان چهار فرزند پسر دارند که هر چهار نفر، طلبه‌ و معمم هستند و حقیقتاً هم درس می‌خوانند. خوب هم درس می‌خوانند. من با اینها مأنوسم، این توفیق را دارم. اُنسی دارم، نشست داریم، صحبت می‌کنیم. یک بار ندیده‌ام که اینها راجع به پولی، امکاناتی و چیزهای از این قبیل صحبت بکنند. گویی افرادی معمولی هستند و پدرشان هم یک فرد معمولی است.

فرزندانشان بیشتر همین مسائل درس و بحث برایشان مطرح است و نگرانی‌هایی که نسبت به مردم و نسبت به زندگی طلاب و نسبت به قضایای دیگر دارند، همان دغدغه‌هایی است که خود آقا دارند این خیلی ارزش دارد که امکانات باشد و موقعیت فراهم باشد وهیچ اقبالی به آن نشان داده نشود.

این خیلی ارزشمند است.

برای خود حضرت آقا، همه رقم امکانات هست ولی هیچ اقبالی ما نمی‌بینیم. نه خودشان، نه خانواده‌شان!

قطعاً خود حضرت آقا دوست ندارند که بستگانشان و مخصوصاً آقازاده‌ها‌یشان در کارهای اقتصادی باشند، قطعاً این را آقا نمی‌پسندند.

خود اینها هم، هیچ رغبتی و هیچ اقبالی ندارند.

حالا به هر صورت این جور تربیت شده‌اند که هیچ اقبالی به این چیزها ندارند.

هر چهار پسر حضرت اقا مستأجر هستند.

متاسفاته برخی از رادیوهای بیگانه اقدام به پخش شایعات میکنند جهت تضعیف انقلاب و بد بین کردن مردم نسبت به رهبرشان دوستان لطفا در این خصوص هوشیار باشید که دشمن در حال عملیات روانی و بی اعتماد سازی شماست .

باید قدر رهبر حکیم و فرزانه خودمان را بدانیم و خدا میداند که ایشان چه زندگی ساده زیستی دارند .

باشد که ان شاءالله خدا ایشان را حفظ کند.

 

پیمبرانه

حالا پیمبرانه شدی ره نمای من
با تو بهشت میشود اینگونه جای من

وقتی ملبسی به لباس پیمبری
من میشوم خدیجه و تو،مصطفای من

در پیچ و تاب زندگی ی مشترک چنین
همراه تو منم و تو هم پا به پای من

روحی دوباره میدمد انگار در تنم
تاریخ عقد ما ک شده ابتدای من

شکر خدا ک مهریه ی عاشقانه ات
یک مشهد است در جهت اعتلای من!

وقت خرید حلقه ی من، حرز دست تو
شادم از این شروع خوش و باصفای من

عمامه و عبا و قبا، نوش جان تو
یک چادر سیاه عبایی برای من

شعر از شاعر ارجمند سرکار خانم فاطمه سادات مظلومی 
عکس از عکاس گرامی جناب آقای کلانتری

 

...به احترام همه زنان فاطمی

تبریک دوم امروز هم به همه زنان فاطمی که در نقش همسر، برای هدایت و رشد یک خانواده همکاری و تلاش می‌کنند.

تبریک ویژه‌ای هم تقدیم به همه مخاطبان ارجمند طلبه گرام که در نقش همسر بویژه همسر یک طلبه یا روحانی عاشقانه و صبورانه همت و مجاهدت می‌کنند.
دعاهایتان مستجاب

مسئولیت‌ها و محدودیت‌ها

گاهی مسئولیت‌ها، محدودیت‌هایی را در شرایط زندگی، تعامل با همسر و فرزندان و انجام وظایف نسبت به آنها ایجاد می‌کند.

مسئولیت‌ها و مشغله‌های تحصیلی، تبلیغی و کاری معمولا یک طلبه را مجبور می‌کند که زمان کمی را در خانه و در کنار خانواده باشد.

اما هنر یک مرد این است که حتی در چنین زمانی هم در انجام وظایفش نسبت به همسر و فرزندان کوتاهی و خللی صورت نگیرد. هنری که غالبا طلاب و روحانیون در حد بالایی از آن برخوردارند.

هنر "همسرداری" ، هنری که شنیدنش از زبان همسران طلاب، از مهمترین عوامل ایجاد انگیزه برای ازدواج با طلاب است.

رمز و دلیل این هنرمندی چیست؟

عکس از همسر روحانی، سرکار خانم ملکی @heiran_m

به احترام همه مادران فاطمی

اولین تبریک امروز طلبه گرام، تقدیم به همه مادران فاطمی که در دامان خود مردانی علوی تربیت کردند.

درود و سلام و تبریک به مادران گرانقدر شهدا، به مادران ارجمند علما و طلاب و روحانیون ناب و به همه مادرانی که فرزندانی خادم اسلام، انقلاب و کشور عزیزمان ایران تقدیم جامعه کردند.

تبریک ویژه خدمت همه مادران ارجمندی که همراه و مخاطب طلبه گرام هستند.

عید میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها بر همه شما مخاطبان گرامی طلبه‌گرام مبارک.
دعاهایتان مستجاب
تصویر از عکاس گرامی آقای وهاب زاده
بوسه بر دستان مادر در حاشیه آئین عمامه گذاری طلاب حوزه علمیه حضرت ابوطالب(ع) تهران

مهمانی های طلبگی
سوال طلبه گرام از شما
هنوز چند روزی تا پرداخت شهریه باقی مونده و بابای خونه از تماس تلفنی برادرش متوجه شد سه خانواده فامیل دور و نزدیک، ۱۵ نفری در راه قم و مهمانی منزل حاج آقای فامیلشون هستند.
حالا بابا و مادر باید جلسه بگیرن واسه بررسی راهکار و شیوه پذیرایی بر اساس وضعیت مالی آخر ماه و نوع مهمانها!
✔ تصور شما چیست؟
تصور شما از مهمانی در سبک زندگی طلبگی چیست؟
نحوه تعامل و ارتباط و همنشینی با مهمانها چگونه است؟
توقع همسران طلاب و روحانیون از ایشان در این زمینه چیست؟
از سفره آرایی و پذیرایی های امروزی هم خبری هست یا خیر؟
✔ از امشب در چند یادداشت به این موضوع می پردازیم.
از خاطرات و دل نوشته های طلاب و روحانیون گرامی و همسران ارجمندشان برای انعکاس این موضوع استقبال می کنیم.
پس وعده ما با شما در این روزها، روزها با موضوع تبلیغ بین الملل و شبها با موضوع مهمانی های طلبگی در خدمت هستیم.
عکس از همسر روحانی، سرکار خانم @fatemhe68

 

تعداد فرزندانمان هم هر اندازه كه باشد اگر به بركت و لطف خدا اميدوار باشيم، حتما نيازهاي مادي هم تأمين خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی «پارس»- مریم مرتضوی- روح زندگی در این خانه موج می‌زند. هر قدر هم که خسته و بی‌حوصله باشی، پا به این خانه که بگذاری، نشاط و شادابی بچه‌ها حالت را جا می‌آورد و لبخند را مهمان لب‌هایت می‌کند.

البته اگر وقت باشد و چند ساعتي در اين خانه بماني، بايد كمي صبر و حوصله را هم چاشني لبخندهايت كني تا از بازيگوشي و هياهوي بچه‌ها بيشتر لذت ببري. اشتباه نكنيد! اينجا مهد‌كودك نيست؛ اينجا خانه پرجمعيت‌ترين خانواده جوان ايراني است. پدر 34ساله و مادر 32ساله‌اي كه 11بچه قد و نيم قد دارند. بزرگ‌ترين فرزند اين خانواده 17سال دارد و 3 سال است كه ازدواج كرده و كوچك‌ترين آنها هم تقريبا يكساله است.

حجت‌الاسلام محمدمسلم وافي يزدي، پدر اين خانواده است؛ جواني كه قبل از ازدواج هم قصد تشكيل يك خانواده پرجمعيت و بانشاط را داشته و حالا بعد از 18سال كه از زندگي مشتركش گذشته و پدر 11دختر و پسر شده، همچنان از ايده‌ افزايش جمعيت شيعيان دفاع مي‌كند.

البته نظرات او درباره تربيت فرزند و سبك زندگي هم از مواردي است كه اين روزها با توجه به مطرح شدن بحث افزايش جمعيت، خواندني و جالب توجه است. پدر و مادر اين خانواده پرجمعيت، علاوه بر تلاش براي امرار معاش و تربيت فرزندانشان، در حوزه علميه هم تحصيل مي‌كنند و باور دارند كه خدا روزي‌رسان بنده‌هايش است و خود را در اين ميان واسطه‌اي مي‌دانند كه روزي را به فرزندان خود برسانند. با پدر و مادر اين خانواده پرجمعيت همكلام شديم تا از سختي‌ها و شيريني‌هاي داشتن 11فرزند بپرسيم.

تأمين مخارج و تأمين نيازهاي 11بچه كاري نيست كه از عهده هر كسي بربيايد! به هر حال اين روزها بسياري از خانواده‌هاي جوان نگرانند كه چطور با شرايط سخت اقتصادي كنار بيايند و مخارج خودشان و حداكثر يك يا 2 فرزندشان را تأمين كنند. شما چطور در اين اوضاع با داشتن 34سال صاحب 11فرزند شده‌ايد؟

اگر كمي انتظاراتمان از زندگي را متعادل كنيم، مي‌توانيم به خوبي و خوشي زندگي كنيم. تعداد فرزندانمان هم هر اندازه كه باشد اگر به بركت و لطف خدا اميدوار باشيم، حتما نيازهاي مادي هم تأمين خواهد شد.

درست است اما به هر حال شما وسيله رساندن روزي به اين 11بچه هستيد. خودتان هم 34سال داريد و جوانيد. لابد بايد مدام در حال كار كردن باشيد تا نيازهاي مادي بچه‌ها را تأمين كنيد!

درست است كه ما وسيله روزي رساندن هستيم اما بگذاريد پاسخ تعجب شما را از قرآن كريم بدهم. خداوند در آيه 31سوره اسراء مي‌فرمايد كه «وَ مَا مِن دَابَّةٍ في الأَرْضِ إِلا عَلي‌الله رِزْقُهَا؛ هيچ جنبنده‌اي در زمين نيست مگر اينكه روزي او بر خداست.» در كتاب بحارالانوار هم نوشته شده كه پيامبر اكرم(ص) فرموده است: «ازدواج كنيد تا زياد شويد؛ زيرا من در روز قيامت به واسطه شما بر ساير امت‌ها مباهات مي‌كنم.» من و همسرم اين دستورات ديني را باور كرده‌ايم و با ايمان كامل نسبت به روزي‌دهنده بودن خدا خواستيم در افزايش تعداد مسلمانان شيعه مذهب نقش داشته باشيم.

پس به اعتقاد شما كسي نبايد نگران تأمين نيازهاي نسل بعد از خودش باشد. در اين ميان رسيدگي كردن به تربيت و نيازهاي عاطفي بچه‌ها را چطور بايد انجام داد؟

من باور دارم هيچ‌كسي با داشتن فرزندان زياد دچار مشكل نمي‌شود به اين دليل كه روزي را خدا مي‌رساند و تربيت بچه‌ها هم بر عهده خداست كه خود را مربي معرفي كرده است. در اين شرايط، پدر و مادر وسيله‌اي براي رساندن روزي و تربيت هستند. در واقع مشكل كساني كه كم بودن روزي را دليل فرزند كمتر مي‌دانند اين است كه به رزاق بودن خداوند متعال باور ندارند و به اشتباه، خود را مسئول اين كار مي‌‌دانند. من چنين اعتقادي ندارم و خدا هم به درآمد كم من بركت بسيار داده به‌طوري كه در كسب روزي خانواده‌ام كمك‌هاي الهي را بارها و بارها ديده‌ام.

وقتي درآمدتان كم است، چطور هزينه‌هاي خورد و خوراك و پوشاك و مسكن را تأمين مي‌كنيد؟ در واقع مي‌خواهم بدانم اين بركت الهي چطور وارد زندگي شما مي‌شود و مصداق عيني مي‌يابد؟

موضوع بركت پيدا كردن درآمد را بايد در بطن زندگي جست‌و‌جو كرد. چون اين مسئله چيزي نيست كه بتوان با چند جمله آن را تعريف كرد و فرمول و قاعده مشخصي برايش به‌دست آورد. بركت، به اراده خداست و چون خدا بر خودش فرض كرده كه روزي مخلوقاتش را تأمين كند، پس طبق قاعده‌اي كه براي ما انسان‌ها نامشخص است امرش را اجرا مي‌كند. در عين حال بسياري از ما در زندگي شخصي و شغلي‌مان مي‌توانيم متوجه اين موضوع شويم.

مادر خانواده: ماجرايي در اين مورد نقل شده با اين مفهوم كه شخصي از يكي از علماي دين سؤال مي‌كند كه «چرا گفته شده پرداخت خمس روزي را تا 2برابر زياد مي‌كند؟ به هر حال همه ما مي‌دانيم كه اگر از 5 تومان، يك تومان را به‌عنوان خمس پرداخت كنيم، 4 تومان براي ما باقي مي‌ماند. چرا مي‌گويند دارايي فرد 10تومان مي‌شود؟» آن عالم ديني در پاسخ مي‌گويد: «سگ در هر بار توليد مثل، توله‌هاي زيادي به دنيا مي‌آورد اما گوسفند هر بار فقط يك بره مي‌آورد. در عين حال گوسفند در برابر بسياري از بيماري‌ها حساس است و مي‌ميرد اما بدن سگ مقاومت بيشتري دارد. با اين استدلال لازم بود كه روي زمين گله‌هاي زيادي از سگ وجود داشت، درحالي‌كه تعداد گوسفندان بسيار بيشتر از سگ‌هاست.» به اين ترتيب خداوند هر چه را بخواهد تكثير مي‌كند و به همين ترتيب به دارايي‌ها بركت مي‌دهد.

خانم وافي! شما از ابتدا با اين خواست همسرتان كه بچه‌هاي زيادي داشته باشيد، موافق بوديد؟ به هر حال زحمت و مسئوليت شما به‌عنوان مادر بچه‌ها بسيار سنگين و مهم است.

بله. همسرم از همان مجلس خواستگاري اين مطلب را مطرح كرد كه مي‌خواهد تعداد فرزندانش زياد باشد و اين خواسته‌اش را با دلايل منطقي مطرح كرد. به همين دليل من هم قانع شدم و خواسته او را پذيرفتم. البته خانواده‌ام تا اندازه‌اي نگران سلامتي‌ام بودند. اما براي آنها توضيح دادم كه هدف‌مان از داشتن بچه‌هاي زياد، زياد شدن نسل شيعيان است. اين نكته را هم بايد باور كنيم كه روزي ما به‌دست خداست و نبايد به بهانه تأمين معيشت خانواده از تولد بچه‌ها جلوگيري كرد و نگران ماديات شد. ما هم هرچند كه درآمد كمي براي زندگي داريم اما خداوند به لطف خود به همين درآمد كم بركت داده است به اندازه‌اي كه تا به حال محتاج كسي جز خدا نبوده‌ايم.

پدر خانواده: من هم تا حد امكان در كارهاي خانه به همسرم كمك مي‌كنم. حتي وقتي به سفرهاي تبليغي مي‌روم بچه‌هايي را كه مدرسه نمي‌روند با خودم مي‌برم تا كمكي به او كرده باشم. اگر هم سفرم در ايام تعطيلات باشد حتي‌الامكان همه خانواده را با خود مي‌برم تا هم تفريحي كرده باشند و هم در رسيدگي به بچه‌ها كمك كرده باشم. در مورد تربيت بچه‌ها هم سعي مي‌كنم كوتاهي نكنم. البته به‌نظرم بايد در تربيت نخستين فرزند به خوبي دقت شود تا بقيه بچه‌ها با الگو گرفتن از فرزند اول به درستي رفتار كنند. ما بچه‌ها را به‌گونه‌اي تربيت كرده‌ايم كه حامي يكديگر باشند و در عين حال اشتباهات يكديگر را تذكر بدهند. به اين ترتيب انس بيشتري با هم برقرار مي‌كنند و كمتر به اسباب بازي و همبازي‌هاي بيرون از خانه نياز دارند. البته همسرم در تربيت فرزند بسيار كوشاست و در كنار مسئوليت‌هاي بسياري كه در خانه دارد، در حوزه علميه هم تحصيل مي‌كند.

وافي يزدي1

خانم وافي! شما از اين نوع همكاري در خانواده‌تان رضايت داريد؟

بله. اين موضوع را يادآوري كنم كه همسر من به‌دليل مشغله‌هاي شغلي خيلي كم در خانه حضور دارد اما همان زمان كم را هم به‌طور كامل به امور خانواده رسيدگي مي‌كند. كنار بچه‌ها مي‌نشيند و با آنها با زبان خودشان صحبت مي‌كند و حتي با آنها مشغول بازي و شوخي مي‌شود. به‌طور كلي من باور دارم كه تربيت خوب فرزندانم و ادب آنها به‌دليل توجه پدرشان است كه رابطه خيلي خوبي با آنها برقرار كرده. حتي زماني كه خسته از محل كار به خانه مي‌آيد و بچه‌ها سرو صدا مي‌كنند نه‌تنها ناراحت نمي‌شود بلكه با آنها بازي مي‌كند تا آنها از آمدن پدر به خانه خوشحال باشند. در كارهاي منزل هم به من كمك مي‌كند و هر بار به سفرهاي تبليغي مي‌رود چند تا از بچه‌ها را با خودش مي‌برد تا كار من كمتر شود.

آقاي وافي شما در ضمن صحبت‌هايتان بارها به لطف و حكمت خدا اشاره كرديد. مي‌توانيد نمونه‌هاي ملموس و قابل درك را براي ما هم مثال بزنيد؟

حقيقت اين است كه درآمد من در ظاهر براي گذران زندگي و پرداخت هزينه خوراك و پوشاك بچه‌ها كافي نيست. اما هميشه ايمان داشته‌ام كه خدا حكيم و روزي‌رسان است. در حال حاضر تلاش خودم را مي‌كنم تا همسر و بچه‌هايم را از لحاظ مادي تأمين كنم، هرچند كه مي‌دانم در نهايت خداست كه بايد روزي بچه‌ها را برساند. تا به حال هم همينطور بوده و من در حد توان خودم نمي‌دانم كه به تنهايي و بدون ياري خدا توانسته باشم از عهده مخارج خانواده برآيم.

با اين توضيح، با چنين درآمد كمي مي‌توانيد امكانات رفاهي هم براي بچه‌ها فراهم كنيد؟

سعي مي‌كنيم كه لوازم و اسباب ضروري را براي آنها فراهم كنيم. اما قبل از آن مي‌دانيم بچه‌هايي كه با يكديگر بازي مي‌كنند نياز زيادي به اسباب‌بازي ندارند. در عين حال بايد بچه‌ها را به‌گونه‌اي تربيت كرد كه ماديات و لوازم بازي دنيايي چندان براي‌شان مهم نباشد و در اين مورد بهانه‌گير نباشند. ما هم در اين زمينه سعي مي‌كنيم با آنها صحبت كنيم و گاهي در بازي آنها شركت كنيم تا نشاط بازي را بهتر بچشند. حين همين بازي‌هاست كه نكات تربيتي را هم به آنها آموزش مي‌دهيم به‌طوري كه بيشتر به‌خاطر بسپارند و از ياد نبرند. البته جاي تأسف دارد كه توجه به نكات ديني در جامعه ما كم شده. خانواده‌ها از اينكه نكند بچه به‌خاطر برخي نداشته‌ها ناراحت شود هر چيزي كه بخواهد بلافاصله برايش تهيه مي‌كنند ولي غافل از اينكه سختي‌ها، انسان‌‌هاي بزرگ تحويل جامعه مي‌دهد؛ يعني گاهي لازم است كه كودك و نوجوان كمبودها و كاستي‌هايي را تجربه كند تا در زندگي بزرگسالي‌اش موفق باشد.

تربيت بچه‌ها را هم با همكاري يكديگر انجام مي‌دهيم، چون پدر و مادر هر دو در اين مورد مسئول هستند و نبايد پدر خانواده به بهانه مشغله‌هاي زندگي از اين موضوع غافل شود، همانطور كه مادر هم در اين مورد نقش بسيار مهمي را ايفا مي‌كند. چون بچه‌ها بيشتر اوقات خود را در كنار مادر هستند و از رفتار و كارهاي او الگو مي‌گيرند. به همين دليل خوب است كه جوان‌ها قبل از ازدواج به موضوع تربيت فرزندان آينده خودشان توجه داشته باشند و با كسي ازدواج كنند كه از لحاظ اخلاق و رفتار مورد رضايت خدا باشد تا بتواند مادر يا پدر خوبي براي بچه‌هايش باشد.

خانم وافي! پرسش ديگري كه درباره تولد بچه‌هايي با فاصله سني كم براي مردم مطرح مي‌شود، اين است كه آيا اين زايمان‌هاي مكرر به سلامت شما يا فرزندان‌تان آسيبي نرسانده؟

نه. به هيچ وجه. به لطف خدا هم خودم از لحاظ سلامتي در وضعيت خوبي هستم و هم فرزندانم با سلامتي جسمي و ذهني خوبي زندگي مي‌كنند. البته اين نكته را هم يادآوري كنم با وجود اينكه خانواده همسرم به بچه زياد معتقد هستند، خانواده من چنين نظري ندارند و به‌دليل بارداري‌هاي متعدد نگران سلامتي من هستند.

پس با وجود اين خودتان تمايل داشته‌‌ايد كه فرزندان زيادي داشته باشيد؟

بله. خانواده من تصور مي‌كنند كه همسرم اينطور دوست دارد و من هم به خواسته او عمل مي‌كنم. درصورتي كه اينطور نيست و من هم در مورد داشتن چندين فرزند با همسرم هم عقيده هستم.

بچه‌هاي مسئوليت‌پذير
مسئوليت‌پذيري بچه‌ها، يكي از قواعد مهم در خانواده وافي است. همه بچه‌ها از كودكي ياد مي‌گيرند كه بايد در قبال يكديگر مسئول باشند، عيب‌هاي يكديگر را با مهرباني گوشزد كنند و تا اندازه‌اي كه مي‌توانند به خواهر و برادرهاي خود كمك كنند. پس نبايد تعجب كرد كه دختر 8 ساله اين خانواده به برادر كوچك‌تر از خودش غذا بدهد يا پسربچه 5 ساله خريد خانه را انجام بدهد. حجت‌الاسلام محمد مسلم وافي درباره مسئوليت‌پذيري بچه‌ها ايده‌هاي جالبي دارد. او مي‌گويد: «بچه‌ها تا زماني كه با اسباب بازي به خاله بازي و ماشين‌بازي و جنگ و جدال كودكانه مشغول هستند به‌طور مداوم رفتارهاي پدر و مادر و ساير بزرگترها را الگوي خود قرار داده و تكرار مي‌كنند. در حقيقت رفتار كودك يك نمونه كپي شده از رفتار والدين و اطرافيان او است. در نتيجه يكي از شيوه‌هاي بسيار مهم در تربيت كودك آن است كه والدين توجه داشته باشند كه كودك هر لحظه مراقب رفتار آنهاست. به اين ترتيب پدر و مادر مي‌توانند به خوبي مسئوليت‌پذيري را به فرزندان خود آموزش بدهند».

آموزش اخلاق و امور ديني
آموزش مسائل ديني و اعتقادي يكي از مهم‌ترين دستورالعمل‌ها در خانواده وافي است. پدر خانواده در اين‌باره مي‌گويد: «پدر و مادر بايد بدانند همانطور كه براي تأمين نيازهاي مادي فرزند خود مسئول هستند، در برابر تأمين نيازهاي معنوي او هم موظفند. نياز‌هاي معنوي مثل نماز خواندن را از راه‌هاي گوناگوني مي‌توان به كودك ياد داد. يكي از اين شيوه‌ها كه به هيچ وجه نبايد از آن غافل بود، آموزش به‌طور مستقيم است. يعني پدر جلو بايستد و پيش‌نماز باشد و اعضاي خانواده پشت سر او نماز بخوانند».

احترام گذاشتن به ديگران هم يكي از آموزه‌هاي مورد تأكيد در پرجمعيت‌ترين خانواده جوان ايراني است، به‌طوري كه پدر خانواده در اين‌باره اعتقاد دارد:«براي اينكه كودك ياد بگيرد به ديگران و به‌خصوص به پدر و مادرش احترام بگذارد، شيوه‌هاي مختلف آموزشي وجود دارد؛ مثلا مي‌شود از طريق صحبت كردن او را به اين كار تشويق كرد. مي‌توان با جديت يا حتي سرزنش به اين كار وادار كرد. البته درست است كه پدر و مادر به‌دليل سرپرستي كودك مي‌توانند خواسته‌هاي خود را با اجبار به او تحميل كرده و كودك يا نوجوان خود را وادار كنند تا مطابق ميل آنها رفتار كند اما احترام گذاشتن موضوعي نيست كه نوجوان آن را با زور بپذيرد و انجام دهد.

به‌عبارت ديگر والدين مي‌توانند فرزندان خود را مجبور كنند خيلي از كار‌ها را مطابق ميل و خواسته آنها انجام دهند ولي نمي‌توانند آنها را وادار كنند به‌خودشان، بزرگ‌ترها و بقيه مردم احترام بگذارند. از طرف ديگر بايد توجه داشت كه احترام هميشه از طريق مهرباني كردن و خوش‌رفتاري به‌دست نمي‌آيد. گاهي اوقات لازم است پدرها و مادرها در رفتار با فرزند خود جديت داشته و گاهي لازم است نرم‌خو باشند چرا كه مهرباني كردن بيش از اندازه با كودك يا نوجوان موجب مي‌شود فرزند احساس خودمحوري كرده و به سختي به پدر و مادر خود احترام بگذارد و از آنها اطاعت كند».

همه آنچه درباره خانواده وافي مي‌خواهيد بدانيد
خانواده وافي لقب پرجمعيت‌ترين خانواده جوان ايراني را به‌خود گرفته‌اند. چرا؟ چون حجت‌الاسلام محمدمسلم وافي يزدي با داشتن 34سال پدر 11فرزند است و همسر 32ساله‌اش مادر اين بچه‌هاست. البته 2 دختر بزرگ اين خانواده در حدود 14سالگي ازدواج كرده‌اند. پدر خانواده درباره فرزندانش مي‌گويد:« به لطف خدا همه فرزندانم متدين، درس خوان و مطيع پدر و مادر هستند». اما ايده داشتن فرزندان زياد از چه زماني به ذهن اين زوج جوان خطور كرده است؟ وافي در اين‌باره به خانواده پدري‌اش اشاره مي‌كند و مي‌گويد:«پدرم هم داراي 18فرزند است، 9دختر و 9پسر. او قبل از پيروزي انقلاب اسلامي يكي از مبارزين سياسي بود و بعد از آن به دستور شهيد رجايي به‌عنوان فرماندار شهر بافق در كرمان منصوب شد. فرمانداري سبزوار و معاونت كميته امداد امام خميني‌(ره) ازجمله مسئوليت‌هاي ديگر پدرم بوده و در حال حاضر يكي از استادان سطح يك و 2 در حوزه علميه است». وافي در حال حاضر در حوزه علميه مشغول تحصيل است و در عين حال مسئوليت گروه جهادي فرهنگي روايتگران نور را بر عهده دارد كه طلبه‌هايي را به استان‌هاي گوناگون اعزام مي‌كنند. مي‌گويد: «در مركز تخصصي تبليغ روش كلاس داري ديني را هم تدريس مي‌كنم. البته تبليغ دين يكي از وظايف طلبه‌ها به شمار مي‌آيد و من هم به‌عنوان طلبه از اين قاعده مستثني نيستم».

برگی ناب از تاریخ انقلاب
تصویری نادر، ازحضرت امام خمینی (ره) بدون لباس روحانیت که سال ۱۹۶۴ میلادی، هنگام تبعید در ترکیه گرفته شده است.
این مسئله به خاطر ممنوعیتی بود که دولت وقت ترکیه در پوشیدن لباس روحانیت برای ایشان وضع کرده بود.
هدیه به روح مطهرش صلوات بفرستیم.

یک خاطره، یک سوال

لطفا از دیدن اینهمه طلبه تعجب نکنید. در واقع اصلا چیز تعجب آوری هم نیست نمی دونم چرا بعضی ها تعجب می کنند!
سفرهای دسته جمعی رو میشه در ردیف لذت بخش ترین کارهای دنیا دسته بندی کرد مخصوصا اگه با یه عده از رفقای دوست داشتنی باشه .مخصوصا اگه سفر کربلا باشه.
کاش دوربینی بود تا حواشی این عکس رو ضبط می کرد، از چشمای از حدقه بیرون زده ی برخی از زائران تا دهها گوشی همراهی که انگار دارن از یه چیز کمیاب عکس می گیرن! تا اون مردی که بچه ش رو بین ما نشونده بود تا با عجیب ترین صحنه ی ممکن [بنظر خودش] عکس بگیره.
حس عکس خیلی خوب بود ولی رفتار مردم خیلی عجیب!
✔بنظر شما چرا دیدن تجمع چندنفری طلاب اینقدر جذاب و عجیب بنظر میاد؟
چرا ذهنیت مردم تا این حد با واقعیت صمیمیت و انس بین طلاب و روحانیون فاصله داره؟
مشکل چیست؟
✔ قطعه صوت زیبایی را به مناسبت عید میلاد امام حسین علیه السلام در کانال طلبه گرام تقدیم شما کردیم.
آدرس مستقیم این قطعه صوتی:↙
https://telegram.me/talabegram/485

رزق ما آید به پای میهمان از خان غیب
گاهی وقتها که وضع معیشت تنگ می شود و اصطلاحاً کفگیرمان به تهِ دیگ می خورد، حضرت همسر پیشنهاد ترتیب میهمانی را میدهند!
ساده و صمیمی، اما زیبا و محترمانه! با حداکثر امکاناتی که در خانه هست اما بدون تجمل و تکلف!
و عجیب اینکه، در کوتاه زمانی پس از مهمانی، نزول خیرات و برکات را در زندگی می بینیم!
رسول مهربان ما صلی الله علیه و آله فرمودند:
به خانه ای که در آن اطعام می شود(میهمانی برگزار می شود)، خیر و برکت سریعتر از سرعت فرو رفتن تیغ در کوهان شتر، می رسد!


رزق ما آید به پای میهمان از خان غیب
میزبان ماست هر کس می شود مهمان ما
صائب تبریزی

شما هم امتحان کنید!
متن از همسر روحانی، سرکار خانم @fada_banoo
عکس از صفحه طلبه ارجمند آقای جوان آراسته @mrarasteh

البته قابل توجه بعضی ها

پایه تحصیلی ده یعنی فوق لیسانس می باشد.

کسی که درس خارج یعنی دکتری می خواند یه مقدار شهریه ی تحصیلی او بیشتر است.

که یک طلبه یا روحانی در حقیقت این شهریه کمک تحصیلی برای آن است در کنارش باید کارهای تبلیغی یا تحقیقی یا ... انجام دهد و این حقوق او نمی باشد.

البته کسانی که جذب ادارات مثل آموزش و پرورش یا قوه قضایه شوند یا مثل این کارها دیگر شهریه کمک تحصیلی آنها قطع می شود و به آنها پرداخت نمی شود. 

امتیاز خبر:
0 0 0

نظرات


نظری وجود ندارد.

مرتب سازی براساس

آرشیو:

دی ان ان