Menu

انواع عشق از نظر روانشناسی شما کدام عشق را دارید؟

انواع عشق از نظر روانشناسی شما کدام عشق را دارید؟

انواع عشق از نظر روانشناسی در زیـر به سبـك های   مـخـتـلف  عشـق  اشاره گردیده است ۱.   اروس :   عشق شهوانی  -  عـشق بـه ...
print کد خبر: 70 تعداد بازدید: 1541
تاریخ انتشار: 12آذر1395, 16:13:44

انواع عشق از نظر روانشناسی

در زیـر به سبـك های مـخـتـلف عشـق اشاره گردیده است

۱. اروس: عشق شهوانی - عـشق بـه زیبایی.فاقد منطق. عشق فیزیكی كه بواسطه جذابیت و كشش های جسمانی و یا ابراز آن بطور فیزیكی نمایان میگردد. همان عشق در نگاه اول. با شدت آغاز شده و بسرعت فروكش میكند.

۲. لودوسعـشق تـفننی. ایـن عشـق بـیـشتـر مـتعلق به دوران نوجوانی میباشد. عشق های رمانتیك زودگذر. لودوس ابراز ظاهری عشق میباشد. كـثرت گرا نسبت به شریك عشقی. به اصطلاح فرد را تا لب چشمه برده و تشنه باز می گرداند. رابطه دراز مدت بعید بنظر میرسد.

۳. فیلوعشق بـرادرانـه. عـشـقـی كـه مبتنی بر پیوند مشترك می باشد. عـشقی كـه بـر پـایـه وحـدت و هـمـكاری بـوده و هـدف آن دسـتـیـابی بـه منافع مشترك میباشد.

۴. استورگعشق دوستانه. وابسته به احترام و نگرانی نسبت به منافع مـتقابل. در این عشق همنشینی و همدمی بیشتر نمایان می باشـد. صـمـیـمـانـه و متعهد. رابطه دراز مدت است. پایدار و بادوام.فقدان شهوت.

۵. پراگماعشق منطقی. این مختص افرادی است كه نگران این موضوع میباشند كه آیا فرد مقابلشان در آینده پدر یا مادر خوبی برای فرزندانشان خواهند شد؟ عشقی كه مبتنی بر منافع و دورنمای مشترك می باشـد. پـایـبند بـه اصـول مـنـطـق و خردگرا میباشد. همبستگی برای اهداف و منافع مشترك.

۶.مانیاعشق افراطیانحصارطلبوابسته و حسادت برانگیزشیفتگی شدید به معشوق. اغلبا فاقد عزت نفسعدم رضایت از رابطه. مانند وسوسه میماند و میتـواند بـه احساسات مبالغه آمیز و افراطی منجر گردد. عشق دردسر سازعشق وسواس گونه.

۷.اگیپ (كاری برای دیگران بدون چشمداشت).عشق گرانقدر.

پژوهشها حاكی از آن میباشد كه زنان بیشتر به عشق از نوع پراگما، استورگ و مانیا 

و مردان به لودوس و اروس گرایش دارند.

 

تقسیم دیگری از عشق و عشق ورزی

مولفه های عشق از نظر روانشناسی، مثلث عشق

استرنبرگ معتقد است یک عشق کامل سه بعد یا مولفه دارد: وفاداری، صمیمیت و هوس

از نظر او کسی عاشق است که هر ۳ مؤلفه عشق را به اندازه کافی در وجودش پرورش داده باشد.

او همچنین ۸ نوع عشق را در روابط دو نفر تعریف می کند. که از ترکیب این ۳ مولفه بوجود می آیند. 

او سعی کرده است با در نظر گرفتن این ۳ مؤلفه، عشق را از زوایای گوناگون نگاه کند.
۱- صمیمیت: صمیمیت، بعد عاطفی و هیجانی عشق است؛ اینکه ما نسبت به دیگران احساسات نزدیک و مشترک داشته باشیم. صمیمیت بیش از هر چیز یک احساس دوطرفه است. نمی‌توانید بگویید فلانی دوست صمیمی من است ولی او با من صمیمی نیست!
۲- هوس: هوس یا شاید بهتر است بگوییم شور، موتور محرکه عشق است. غیر از احساسات جنسی که کاملا در کلمه هوس مستتر است، یک چیز دیگر هم در این بعد از عشق وجود دارد؛ چیزی غیرجنسی که بین عامه به احساسات رمانتیک مشهور است؛ احساس دل‌انگیز عاشق شدن.
۳- وفاداری: وفاداری یا تعهد، نیت فرد را برای تداوم رابطه نشان می‌دهد؛ اینکه ما بخواهیم تا آخر عمر، معشوقمان را حفظ کنیم و برای این پایداری تلاش کنیم.
همان‌طور که گفتیم، استرنبرگ عشقی را کامل می‌داند که دارای هر ۳ بعد باشد وگرنه انواع دیگری از احساسات وجود دارند که دو یا تنها یک بعد پررنگ عشق را دارند. اشتربرگ هشت عشق رامطرح می کند:


۱- فقدان عشق: در این رابطه هیچ کدام از عناصرعشق حضورندارند. این رابطه را در زندگی روزانه با مردم عادی میبینیم.


۲- عشق دوستانه: این احساس زمانی دست میدهد میل و تعهد به مقدار کم وجود داشته باشد یا اصلا وجود نداشته باشد، اما صمیمیت در حد بالایی حضور دارد. این احساس را معمولا در رابطه با دوستان صمیمی داریم.


۳- عشق شهوانی: میل در این عشق بیشتر حضور دارد. هیجانات ومیل زیادی دراین رابطه وجود دارد، اما صمیمیت و تعهد در سطح ضعیفی قرار دارد.


۴- عشق پوچ: این عشق زمانی احساس میشود که تعهد قوی باشد،اما میل وصمیمیت در سطح پایینی قرار داشته باشد یا اصلا وجود نداشته باشد. این ویژگی اغلب در زوج هایی دیده میشود،که مدت زیادی از ازدواج آنها میگذرد وبه خاطر بچه ها در کنار یکدیگر زندگی میکنند وسعی دارند رابطه را، حتی اگر از نظر روانی و جسمی یکدیگر را ارضا نکنند، حفظ کنند.


۵- عشق خیال انگیز: این عشق در بیین زوجهایی مشاهده میشود که رابطه انها تا اندازه ای تازه است. میل و صمیمیت شدید است، اما زوجها به اندازه کافی، زندگی مشترک یا تجربه های مشترک ندارند که متقابلا احساس تعهد کنند.


۶- عشق مشفقانه: در این عشق صمیمیت و تعهد شدید است اما میل ضعیف است. عشق مشفقانه در بین زوجهایی دیده میشود که به مدت تقریبا طولانی با هم هستند واز یکدیگر رضایت دارند، اما جاذبه جنسی آنها از بین رفته است.


۷- عشق ابلهانه: در این عشق میل وتعهد بالاست . اما صمیمیت ضعیف است عشق ابلهانه در زوجهایی دیده میشود که یک عنصر مشترک قوی دارند و همین دلیل تصمیم میگیرند ازدواج کنند، حتی اگر یکدیگر رااصلا نشناسند.


۸عشق کامل: این عشق سه عنصر را به طور سخاوتمند در خود جای داده است. عشقی است که همه ی ما انرا آرزو داریم. همانطور که اشترنبرگ می گوید،رسیدن به این مرحله خیلی آسان تر از نگهداشتن آن است.

 

۷ پژوهش درباره عشق که هر عاشقی باید بخواند

در این مطلب نتایج ۷ پژوهش جدید درباره عشق خلاصه شده است.

روانشناسان با انجام این پژوهش‌ها قصد روشن ساختن برخی افسانه‌ها و افکار غلط درباره عشق را دارند.

۱- عاشق شدن در یک پنجم ثانیه اتفاق می‌افتد

وقتی شما به یک فرد خاص نگاه می‌کنید، در یک پنجم ثانیه مواد شیمیایی که احساس سرخوشی را ایجاد می‌کنند در مغز شما منتشر می‌شوند و بر مغز شما تأثیر می‌گذارند. مطالعاتی که در آن تصویر مغز بررسی می‌شود نشان می‌دهد که ۱۲ بخش مغز در حس عاشق شدن درگیر می‌شوند. وقتی شما در حال رویاپردازی درباره فرد محبوب‌تان هستید در این قسمت‌های مغز ناقل‌های عصبی (نوعی مواد شیمیایی) همچون دوپامین و اکسی توسین آزاد شده و احساس لذت ایجاد می‌کنند. تغییراتی که در مغز به دلیل عشق روی می‌دهند همانند تأثیرات مصرف مقداری کوکائین است!

۲- نقشه مغزی عشق ترسیم شده است

مطالعه‌ای که پیرامون عشق و میل شهوانی انجام شده است نشان می‌دهد که بین این دو مشابهت‌های قابل ملاحضه و نیز برخی تفاوت‌ها وجود دارد. در این پژوهش مشخص شد که برخی مسیرهای مغزی در هر دو این موارد نقش مشابهی دارند. این مناطق بخش‌هایی از مغز هستند که در هیجان‌ها، انگیزش و تفکر سطح بالا (همانند تفکر خلاق یا تفکر انتقادی) نیز نقش دارند. البته با وجود اینکه بیشتر بخش‌های مغزی درگیر در این دو فرایند مشابه هستند اما در عشق بخش‌های دیگری نیز درگیر می‌شود که نشان دهنده این حقیقت است که عشق چیزی فراتر از میل شهوانی است.

۳- زوج‌ها بعد از ۲۵ سال زندگی مشترک از نظر ظاهر شبیه هم می‌شوند

نتایج یک پژوهش نشان داد که زوج‌هایی که ۲۵ سال با همدیگر زندگی می‌کنند به دلیل اینکه واکنش‌های چهره‌ای مشابهی نشان می‌دهند (همانند غم یا شادی) شبیه هم می‌شوند. این واکنش‌های صورت می‌تواند به دلیل رژیم غذایی، محیط جغرافیایی یا شخصیت مشابه پدید آید اما دلیل اصلی آن همدلی و نزدیک شدن خصوصیات آن‌ها به یکدیگر است.

۴- چیزهایی که عشق را نابود می‌کنند

جان گاتمن در طول چهل سال روابط زوجین را مورد بررسی قرار داد. او برخی زوج‌ها را به مدت ۱۰ سال مورد بررسی قرار داد و انواع آزمون‌های روانی را بر روی آن‌ها انجام داد تا ببیند چه رفتارهایی خوشبختی را در آینده پیش‌بینی می‌کنند. او دریافت که این چهار چیز عشق را نابود می‌کنند:

انتقاد پیاپی، تحقیر کردن و سرزنش‌های پیاپی، دفاعی بودن و نپذیرفتن هیچگونه انتقاد، و در نهایت صحبت کردن در زمانی که کار از کار گذشته است. 

۵- ازدواج‌های امروزی به خودشکوفایی افراد ضربه می‌زنند

بر طبق پژوهشی جدید ازدواج‌های امروزی با ازدواج‌های سنتی متفاوت شده‌اند. بسیاری از افراد عقیده دارند که ازدواج باید راهی به سوی خود شکوفایی باشد و برای آنها رضایت خاطر به همراه داشته باشد. اما ازدواج‌های امروزی این نیازها را تأمین نمی‌کنند چرا که زوجین زمان و تلاش کافی را برای یکدیگر صرف نمی‌کنند. الی فینکل روانشناس و مجری این پژوهش می‌گوید:

اگر می‌خواهید ازدواج‌تان شما را در مسیر خودشکوفایی و رشد قرار دهد، بسیار حیاتی است که زمان و تلاش زیادی را صرف ازدواج و عشق‌تان بکنید. در غیر این صورت باید توقع‌تان از ازدواج خود را پایین بیاورید.

۶- یک تمرین ساده برای حفظ عشق

اگر شما در روابط خودتان کمی مشکل دارید، نیاز نیست که سریعا نزد یک روانشناس بروید. نتایج یک پژوهش جدید که ۳ سال به طول انجامیده نشان داد که دیدن فیلم‌هایی درباره روابط همسری و سپس گفتگو درباره آن‌ها می‌تواند میزان طلاق را به طرز چشمگیری کاهش دهد. دکتر رونالد روگ مدیر این پژوهش می‌گوید:

بسیاری از زنان و شوهران می‌دانند که برای داشتن یک رابطه خوب باید چه کار کرد و همیشه لازم نیست مهارت‌هایی را به آن‌ها یاد دهید. فقط کافی است آن‌ها بدانند که رفتارشان چگونه است و سپس این مهارت‌ها در آن‌ها فعال می‌شود و این کار با دیدن برخی فیلم‌ها به بهترین نحو انجام می‌گیرد.

۷- کارهای کوچک ارزشمندتر از برخی کارهای بزرگ هستند

در جهان مادی امروز، برخی‌ها همه چیز را با پول می‌سنجند. اما نتایج یک پژوهش جدید در انگلستان نشان داد که برخی کارهای کوچک تأثیر بسیار بیشتری دارند. برای مثال دادن یک فنجان چایی به همسرتان وقتی که او خسته است، یا گفتن اینکه “امروز خیلی زیبا شدی” ارزشمندتر از خرید یک هدیه گرانبهاست. همچنین یکی از بهترین هدیه‌ها دادن وقت به عشق‌تان است. یعنی اینکه یک روز کامل یا یک نیم روز را به او هدیه دهید و کارهایی که او دوست دارد را انجام دهید.

امتیاز خبر:
2 2 0

نظرات


نظری وجود ندارد.

مرتب سازی براساس

آرشیو:

دی ان ان